Trei jucătoare din România s-au calificat în optimile turneului de la Miami

După ce ieri, Simona Halep a învins-o pe Julia Görges și s-a calificat în optimi, astăzi a fost rândul Irinei Begu și al Monicăi Niculescu să se califice în această fază a turneului Premier Mandatory de la Miami.

Irina Begu a învins-o pe Kristyna Pliskova (101 WTA), scor 7-5 4-6 6-4, în timp ce Monica Niculescu a trecut de Coco Vanderweghe (38 WTA), cu 6-4 6-1.

Irina Begu a reușit să se califice în optimi după un meci care a durat peste două ore și jumătate și în care românca a revenit după pierderea setului doi.  În primul set, Irina a reușit să facă prima break, dar Pliskova a revenit și a câștigat game-ul următor. Ambele jucătoare și-au câștigat apoi serviciul, astfel că setul a avut nevoie de „prelungiri”, Irina reușind să câștige setul cu 7-5, după un break în ultimul game. Pliskova a reușit să egaleze după un break în ultimul game al setului doi. În decisiv, Irina Begu a condus de două ori cu break, dar Pliskova a reușit să egaleze de fiecare dată. La 5-4, jucătoarea din Cehia a servit pentru a rămâne în meci, dar Irina Begu a reușit break-ul decisiv, care i-a adus victoria și calificarea în optimi.

Meciul Monicăi Niculescu a mers într-o singură direcție, americanca reușind să pună probleme doar în primul set. A fost un meci în care românca s-a aflat mereu la conducere, făcând break în debutul ambelor seturi și păstrând avantajul până la final.

Optimile turneului de la Miami (Programul complet):

[5] Simona Halep (ROU) – [WC] Heather Watson (GBR) (28.03, ora 18:00)
[32] Monica Niculescu (ROU) – [24] Johanna Konta (GBR) (28.03, ora 22:00)
Irina-Camelia Begu (ROU) –  [22] Madison Keys (USA) (28.03, ora 00:00)
[1] Serena Williams (USA) – [15] Svetlana Kuznetsova (RUS)
[12] Elina Svitolina (UKR) – [30] Ekaterina Makarova (RUS)
[3] Agnieszka Radwanska (POL) –  [19] Timea Bacsinszky (SUI)
[13] Victoria Azarenka (BLR) – [4] Garbiñe Muguruza (ESP)
[2] Angelique Kerber (GER) – Timea Babos (HUN)

[1] Serena Williams (USA) – Zarina Diyas (KAZ) 7 – 5  6 – 3
[15] Svetlana Kuznetsova (RUS) – Caroline Garcia (FRA) 4 – 6 6 – 2 7 – 6 (6)
[30] Ekaterina Makarova (RUS) – [8] Petra Kvitova (CZE)     6 – 4 6 – 4
[12] Elina Svitolina (UKR) – [23] Caroline Wozniacki (DEN) 5 – 7 6 – 4 7 – 6 (1)
[2] Angelique Kerber (GER) – [Q] Kiki Bertens (NED) 1 – 6 6 – 2 3 – 0 RET
Timea Babos (HUN) – [WC] Naomi Osaka (JPN) 7 – 5  6 – 0
[13] Victoria Azarenka (BLR) – [Q] Magda Linette (POL) 6 – 3 6 – 0
[24] Johanna Konta (GBR) – [Q] Elena Vesnina (RUS) 4 – 6 6 – 1 7 – 6 (3)
 [22] Madison Keys (USA) – [9] Roberta Vinci (ITA) 6 – 4 6 – 4
[4] Garbiñe Muguruza (ESP) – [WC] Nicole Gibbs (USA) 6 – 1 6 – 0