Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells, după ce a trecut în optimi de Barbora Strycova.

Românca a reușit să facă break în primul game al meciului, dar jucătoarea din Cehia a revenit și a reușit să câștige 3 game-uri consecutive. Aveau să fie și singurele game-uri câștigate de Strycova în acest meci, Simona revenind și reușind să câștige primul set cu 6-3.

Strycova a solicitat intervenția medicului în pauza dintre seturi. Simona a intrat cu serviciul în setul secund, reușind să câștige primul game fără probleme. A fost  și ultimul game al meciului, jucătoarea din Cehia fiind nevoită să se retragă din cauza problemelor medicale.

În sferturi, Simona Halep va juca împotriva Serenei Williams. „Mă așteaptă un alt meci dificil. Serena este cea mai bună jucătoare, dar am încredere, sunt pozitivă, sper să fie un meci bun.” a declarat Simona.

Meciul este programat joi 17 martie de la ora 04.00 (ora României) și va fi transmis în direct de Dolce Sport.