Seria de 17 finale consecutive jucate de Novak Djokovic a fost oprită de o accidentare

Niciun adversar nu a reușit să îl oprească pe Novak Djokovic din drumul spre finalele ultimelor 17 turnee la care a participat. Puțini au fost cei care au reușit să îl învingă în ultimul an, sârbul pierzând doar 6 meciuri.

Novak Djokovic a fost nevoit să se retragă din sferturile turneului de la Dubai, din cauza unei probleme la ochi. După primul set câștigat de Feliciano Lopez cu 6-3, sârbul și-a anunțat retragerea. Aceasta pune capăt seriei incredibile de finale jucate și  încercării sale de a câștiga, în acest an, al cincilea trofeu la Dubai. Ultima dată când Novak Djokovic părăsea un turneu înainte de finală era în ianuarie 2015, la Doha, după o înfrângere la Ivo Karlovic.

Novak Djokovic a vorbit, după meci, despre accidentarea care l-a forțat să se retragă după primul set: „Este o problemă la ochi. O am de când am ajuns la Dubai. La început a fost o infecție, apoi o alergie. S-a înrăutățit în ultimele 2 zile. Este primul turneu la care am avut o astfel de problemă. Azi a fost cel mai rău.

Numărul 1 mondial și-a cerut scuze fanilor: „Sunt trist că am terminat turneul în acest fel. Vreau să îmi cer scuze celor care au venit astăzi la meci.“

„Sper că voi scăpa de această problemă în următoarele zile.“ a declarat Djokovic. Pentru el urmează confruntarea cu Kazahstan din primul tur al Cupei Davis și turneul de la Indian Wells.

Aceasta este a 12-a retragere a sârbului în timpul unui meci oficial. Novak Djokovic obținuse, în optimi, victoria cu numărul 700 din cariera profesionistă.