Patricia Țig s-a calificat în turul 2 la Mutua Madrid Open

Patricia Țig a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, jucătoare de pe locul 32 WTA, și s-a calificat în turul 2 la turneul WTA Premier Mandatory. Românca venită din calificări, a reușit să se impună la capătul unui meci care a durat 2 ore și 14 minute și va juca în turul 2 împotriva americancei Sloane Stephens (21 WTA).

Patricia a început mai bine meciul și a câștigat primul set cu 6-3, datorită procentajului mai bun la serviciu. Rusoaica a revenit în setul secund profitând de greșelile româncei și a reușit să egaleze, astfel că meciul a avut nevoie de un set decisiv. Românca a fost cea care a returnat mai bine în acest set, reușind să valorifice cele două șanse de break avute și să se impună cu 6-2.