Novak Djokovic este primul finalist al turneului de la Miami

Novak Djokovic l-a învins pe David Goffin și s-a calificat în finala turneului de la Miami. Sârbul s-a impus cu 7-6(5) 6-4, după un meci care a durat  2 ore și 5 minute și va juca în finală împotriva câștigătorului din meciul Kei Nishikori – Nick Kyrgios.

Goffin a reușit primul break al meciului în al șaptelea game și a condus cu 4-3, dar Djokovic a revenit și a egalat la 4. Primul set a fost decis apoi la tie-break, câștigat de sârb cu 7-5.

Belgianul a avut o șansă de break și în al patrulea game al setului secund, salvată de Djokovic care a profitat apoi de greșelile adversarului și a reușit break-ul decisiv.

Este a șaptea finală pentru Novak Djokovic la Miami, sârbul având acum șansa de a câștiga al șaselea titlu din carieră la acest turneu și de a egala recordul lui Andre Agassi.

David Goffin va fi de luni al 13-lea jucător al lumii. Belgianul a început luna martie pe locul 18, și a reușit să se califice în semifinale atât la Indian Wells cât și la Miami.