Monica Niculescu a învins-o pe Jelena Jankovic și s-a calificat în optimi la Doha

Monica Niculescu s-a calificat  în optimile turneului de la Doha, după ce a învins-o pe Jelena Jankovic (14), cu 3-6 6-4 7-5.

Românca a reușit să revină după pierderea primului set, a servit mai bine și și-a îmbunătățit procentajul la punctele câștigate la retur. În setul 3, Monica a servit pentru meci la 5-2, și apoi la 5-4, dar Jankovic a câștigat trei game-uri consecutive, egalând la 5. Monica a reușit să oprească revenirea Jelenei Jankovic, reușind un nou break și păstrând avantajul până la final.

În optimi, Monica Niculescu va juca împotriva jucătoarei poloneze Agnieszka Radwańska, favorită 3. În turul 2, Radwanska a învins-o pe Kateryna Bondarenko cu 6-4 6-4. Meciul dintre Monica Niculescu și Agnieszka Radwańska este al treilea meci programat miercuri pe terenul central și va începe în jurul orei 17.00 (ora României).

Mingea de meci câștigată de Monica:

#WTA DOHAEarthquake at the Qatar Total Open. After Kerber, Kuznetsova, Bencic and Errani, the tournament lost also Jelena #Jankovic. The former world n.1 has been defeated by Monica #Niculescu after 2 hours and 46 minutes. 3-6 6-4 7-5 the score for the romanian.