Monica ‪Niculescu și Margarita ‪‎Gasparyan s-au calificat în semifinale la Miami

Monica Niculescu și Margarita ‪‎Gasparyan s-au calificat în semifinalele turneului de la Miami după ce au învins în sferturi perechea Vania King/ Alla Kudryavtseva.

După ce le-au învins în optimi pe principalele favorite Martina Hingis și Sania Mirza, Monica Niculescu și Margarita ‪‎Gasparyan au reușit să se califice în semifinale după o victorie în două seturi, scor 6-3 7-6(3).

Niculescu și Gasparyan au început mai bine meciul, conducând cu 5-1, dar adversarele lor au revenit și au reușit să câștige două game-uri consecutive. Aveau să fie și ultimele game-uri câștigate de Vania King și Alla Kudryavtseva în acest set, Niculescu și Gasparyan câștigând setul cu 6-3.

În setul 2, King și Kudryavtseva au condus cu 5-2, dar perechea româno-rusă a reușit să câștige 3 game-uri consecutive și să încheie meciul la tie-break, unde s-a impus cu 7-3.

Monica ‪Niculescu și Margarita ‪‎Gasparyan vor juca în semifinale împotriva perechii Timea Babos/Yaroslava Shvedova [4].