Irina Begu a învins-o pe Garbiñe Muguruza și s-a calificat în optimi la Madrid

Irina Begu a învins-o pe Garbiñe Muguruza, 4 WTA, cu 5-7 7-6(4) 6-3 și s-a calificat în optimile turneului de la Madrid. Românca s-a impus la capătul unui meci care a durat 2 ore și 43 minute și va juca în optimi împotriva americancei Christina McHale.

Românca a început mai bine primul set, reușind break-ul în cel de-al doilea game și a condus cu 3-0 și apoi servind pentru set la 5-3, dar Muguruza a revenit și a câștigat primul set cu 7-5. Irina a servit pentru set la 5-3 și în setul secund, dar jucătoarea din Spania a reușit să egaleze și a servit pentru meci la 6-5, însă de data aceasta Irina a revenit, a reușit un break și a câștigat setul la tie-break. În al treilea set, Irina a reușit să câștige 4 game-uri consecutive, de la 3-2, și s-a impus cu 6-3.

Avem două jucătoare din România calificate în optimile turneului de la Madrid, Irina Begu și Patricia Țig. Simona Halep și Sorana Cîrstea vor juca mâine pentru un loc în optimi.